Pressmeddelande
Vi är glada att kunna meddela att vi har tecknat ett nytt sjöfartsavtal, denna gång med ett svenskt företag.
Här kan du läsa hela uttalandet:
Svenska inbyggnadsföretaget Hectronic vinner nytt sjöfartsprojekt
Hectronic har en lång historia av att utveckla maritima lösningar och i slutet av 2020 vann de ett stort projekt med ett norskt maritimt företag. Nu har de tecknat ett nytt avtal inom samma område, den här gången med ett svenskt maritimt företag. Det svenska inbyggnadsföretaget ska utveckla och uppdatera kundens produktfamilj av maritima datorer. De letar efter en framtidssäker lösning som är mer kostnadseffektiv. Den maritima industrin har utvecklats mycket sedan de nuvarande datorerna lanserades på marknaden, därför ser kunden nu många möjligheter att inkludera intressanta nya funktioner. Projektet handlar både om innovation och effektivitet.
– Det är väldigt spännande för Hectronic att få förtroendet att jobba med detta projekt. Vi ser fram emot att tillsammans med kunden utveckla nya lösningar och nästa generation av maritima datorer, säger Magnus Wingmark, Key Account Manager på Hectronic.
Tillsammans med kunden har Hectronic lagt grunden för projektet genom att specificera vilka krav som behöver uppfyllas. Datorerna kommer att vara IP56-klassade och godkända för marina krav enligt DNV GL och Bureau Veritas. Dessutom står hela sjöfartsindustrin inför ett paradigmskifte. Från och med 1 januari 2022 måste all hårdvara som ska säljas ha den nya IACS-certifieringen.
Utvecklingen planeras att fortgå under 2021 och de nya datorerna att lanseras i början av 2022.
– Att ännu en kund från den maritima industrin valde Hectronic är ett bevis på att vi är mycket anlitade inom segmentet för inbyggd systemutveckling i allmänhet och ännu mer inom det maritima segmentet i synnerhet, säger Anders Rundqvist, försäljnings- och marknadsdirektör på Hectronic.